Safari – to je největší dominanta této ZOO. Celou ZOO bych rozdělil na 3 části. V první části najdeme „běžná“ zvířata, viděná ve většině ZOO. Tato část je rozdělena do několika pavilonů i venkovních výběhů. Součástí je také muzeum pravěku s nádhernýmui obrazy Zdeňka Buriana a pár vystavenými dinosaury v suterénu budovy. Druhou a třetí část tvoří již safari. Zatímco druhou část můžeme projít pěšky, případně se svézt vláčkem, třetí část můžeme absolvovat pouze safaribusem – tedy autobusem bez oken, který nás proveze mezi volně se pohybujícími zvířaty. Mně osobně se tak kupříkladu povedlo podrbat si zebru když přistoupila k autobusu a strčila hlavu dovnitř v očekávání něčeho dobrého 🙂 Mimochodem, lvi se zde volně nepohybují 🙂
Atrakce pro děti, občerstvení a suvenýry jsou samozřejmostí jako v každé jiné ZOO. Kromě toho je součástí areálu i hotel kde se lze nejen ubytovat, ale třeba si i pouze zahrát bowling na krátkých dráhách, vhodných i pro děti.
Dvorská ZOO patří ke 3 nejnavštěvovanějším ZOO v ČR a to zaslouženě. Pokud bych si z prozatím mnou navštívených zahrad měl vybrat, pak bych volil ZOO Lešná, Dvůr Králové n.L. a Praha.
Od 1.6.2011 došlo k zásadní změně. ZOO se rozdělila na klasickou část a safari část což má 2 dopady – velká část safari je nyní dostupná pouze vlastním vozem, nikoliv pěšky jako dříve a kromě toho se rozdělilo i vstupné. Vstupné pouze do klasické části je nyní 170,- Kč (tedy stejné jako doposud za celou ZOO vč. safari) a vstupné do safari činí 290,- Kč / osobu (vstup do klasické části je zde v ceně). Pěšky dostupná část safari je dle mého názoru příliš skromná na počet zvířat. Osobně s tímto krokem nesouhlasím, neboť podle mého laického pohledu nemůže mít příznivý dopad na samotná zvířata, kterým se nyní budou projíždět po výběhu desítky automobilů denně (žádné elektromobily, nebo příslušná ekologická vozítka). Kromě toho pro samotného návštěvníka v tom nevidím žádné výhody – kromě nehorázné ceny spálí ještě spoustu benzínu poposouváním se po pouhém 6 km úseku. Projížďku vlastním vozem po safari bych si uměl představit na 20 ti a více kilometrovém úseku. Nehodlám zde odhadovat nakolik se daná změna příznivě či nepříznivě projeví na rozpočtu ZOO, vím je to, že pro mě a mojí rodinu se tímto krokem tato ZOO uzavřela a to přesto, že jí máme v místě bydliště.
Od roku 2016 pozoruji další, pro mě nepochopitelný, trend – vedení se rozhodlo ponechat v ZOO výhradně africká zvířata. Dopad to má prozatím takový, že žádná nová africká zvířata jsem zde nezaznamenal a je jich tedy na vidění žalostně málo, zatímco jeden z mých nejoblíbenějších druhů zmizel. Nejkrásnější kočkovité šelmy – tygři. Kdysi byla naše ZOO rozmanitá na počet živočišných druhů, každý si zde našel svoje oblíbená zvířata a všem bylo jedno, že pocházejí z různých koutů světa, právě to bylo tím nejzajímavějším. Dnes za drahé vstupné potkám při prohlídce s nadsázkou pár různých koz, nějakou tu žirafu, slona, možná i nosorožce a několik líných lvů. V pavilonu potom 3 opelichané opice a nějaké ty plazy a rybyčky. Tzv. „výhodou“ je, že když se spokojím pouze s kozama a nějakým tím lvem, mohu si přitom zadek pohodlně vozit v autě. Je žalostné jaká devalvace jednu z nejhezčích zoologických zahrad v ČR potkala…
Fotodokumentace pořízena dne 14.6.2009 a 22.1.2022
Oficiální web: http://www.zoodvurkralove.cz/cs/