Adršpašské skály se svojí malebností, vznešeností i prostou přirozenou krásou staly již v minulosti světoznámými. Společně s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině a dnes jsou obě skalní města jako Adršpašsko-teplické skály svojí rozlohou 1803,4 ha. také největší národní přírodní rezervací v České republice. Jako státní přírodní reservace byla jejich oblast vyhlášena již v roce 1933.
Samostatná oblast Křížového vrchu byla vyhlášena v roce 1956. V současnosti má statut přírodní rezervace.
Od roku 1991 jsou zmíněné oblasti také významnou částí CHKO Broumovsko. Citace z http://www.adrspach.cz/skaly/geografie.html.
Na výlet s dětmi jsme se tentokrát vydali do skalního města. Ač jsme se obávali, že děti delší procházku místy náročnějším terénem nezvládnou a budeme se brzy vracet zpátky, nakonec jsem to byl já kdo cca po 3 hodinové túře a mnohdy pro mě nekonečném šplhání do schodů a ze schodů zoufale vyhlížel nejbližší cestu zpátky k autu. Zdaleka jsme proto neprošli ani všechny trasy a neobjevili všechna zákoutí. Přesto to pro mě coby milovníka přírody, lesů a skal, byl nezapomenutelný zážitek, který nebudu váhat někdy v budoucnu zopakovat. Na procházku kouzelnou přírodou je to ideální místo, ikdyž doporučuji i ve slunečném počasí přibalit s sebou nějaký ten svetřík, neboť místy mezi skalami bylo velmi chladno. Důležitá je pochopitelně i správná obuv, v sandálích, žabkách, nebo dokonce v botech na podpatcích (jak jsme tam také mohli zahlédnout) je procházka nejen velmi vyčerpávající, ale také skutečně nebezpečná. Před samotným vstupem do skal je několik obchůdků se všemi možnými i nemožnými suvenýry a pochopitelně i občerstvením, proto především rodiče mohou očekávat jisté provětrání peněženky.
Publikováno dne 22.8.2011.