Tábor, město Husitů, dnes popravdě postrádá historický ráz ducha doby své největší slávy, přesto lze nalézt v blízkém okolí spousty zajímavých míst k zavzpomínání si na časy kdy se v těchto místech přepisovaly naše dějiny. Tábor jsme si tedy vybrali jako centrum pro výlety za poznáním ve dnech 19.7.2009 – 26.7.2009.
Ubytovali jsme se v ubytovacím zařízení „Hotel Relax u Drsů„, které mohu s klidným svědomím doporučit. Pobyt jsem rezervoval již půl roku předem a ještě týden před příjezdem jsem měnil termín ubytování. Přesto jsem nemusel platit žádnou zálohu předem a zaplatit za všechny hotelové služby včetně ceny za samotné ubytování jsem mohl až v den odjezdu. Tento způsob platby mě velice příjemně překvapil, neboť ve všech ostatních ubytovacích zařízeních, která jsem před výběrem dovolené kontaktoval (bylo jich hodně), požadovali od klienta vysokou zálohu (někde dokonce kompletní platbu předem) s velmi nepříjemnými storno poplatky. Ceny ubytování jsou taktéž relativně nízké a jsou dokonce přizpůsobeny délce pobytu hostů. K délce pobytu v trvání 7 dní jsme tak ještě dostali nezanedbatelnou slevu ze základní ceny. Dalším příjemným faktorem je jistě ochotný a milý personál včetně hezkých slečen na recepci 🙂 Hotel nabízí i sportovní vyžití + kosmetické a mnohé další služby (viz. oficiální webové stránky hotelu). Mezi moje nejoblíbenější patřila Whirlpool vířivka. Pokoj byl vybaven vlastním sociálním zařízením se sprchovým koutem, ledničkou s mražáčkem, barem, telefonem, TV se satelitem a trezorem. Umístění hotelu bylo taktéž praktické, neboť obchodní domy Tesco, Kaufland a Albert se nacházely cca 5 minut chůze od hotelu, podobně jako Mc Donald a čerpací stanice OMV. V Tescu byl navíc výborný asijský bufet, kde se za lidové ceny dalo koupit chutné jídlo, například dobrá račí polévka.
Cesta do Tábora vedla přes Kutnou horu, která je známa mimo jiné i kostnicí. Přímo v objektu se prodávají i suvenýry včetně lebek různých velikostí, takže si již turisté nemusí odloupávat kosti vystavených nebožtíků, jak tomu donedávna bylo.
Zámek Žleby se sice nacházel trochu mimo od přímé trasy, přesto stálo za to navštívit jej. Zajímavá je prohlídka nejen samotného zámku, kde se nachází kupříkladu 2. největší sbírka historických zbraní v ČR, ale i jeho bezprostředního okolí. Přímo v zámecké zahradě je například obora s muflony a bílými jeleny a navíc zde pravidelně probíhá velmi zajímavá ukázka výcviku dravých ptáků. Pod zámkem, na dolní straně náměstí, je k vidění ještě expozice vlkodlaků, kde se mohou návštěvníci podívat na různé formy vlkodlaků a různé pomůcky pro jejich odchyt. Zasvěcený výklad podává jeden z lovců vlkodlaků. Za zmínku stojí i pizzerie na náměstí, ve které si lze pochutnat na ručně připravené pizze přímo před hosty.
Kdo má děti s citovým poutem k dinosaurům, neměl by vynechat návštěvu některého z dinoparků. V současné době jsou otevřeny 3 dinoparky v ČR – Plzeň, Vyškov, Ostrava. V rámci okružních jízd po blízkém i dalekém okolí Tábora jsme tentokrát zavítali do Plzně. Na rozdíl od dinoparku ve Vyškově je zde dinopark přímo spojen se ZOO a pokud nechce návštěvník absolvovat a tedy i zaplatit prohlídku ZOO, musí vstoupit do areálu z horního parkoviště. Bohužel, musím podotknout, že mě dinopark i zoo v Plzni zklamaly. Dinosauři jsou zde rozmístěni na jednom nevelkém prostranství, takže je lze přehlédnout všechny najednou, zatímco ve Vyškově návštěvníci prochází po stezkách po hustě zalesněném, rozsáhlém, prostranství a nevědí co je za kterým stromem čeká za překvapení. Do toho nad hlavami se nesoucí řev neviděných dinosaurů jen podtrhuje dobrodružnou atmosféru plnou napětí. To mi v Plzni scházelo. V ZOO mně naopak chyběl větší počet zvířat na vcelku velkém území – lze se tam procházet, šplhat do kopce, ale v době naší návštěvy se nebylo moc na co dívat.
Turisté mající rádi kopce a rozhledny by si neměli nechat ujít návštěvu hvězdárny a rozhledny na Kleti. Autem lze dojet až na parkoviště k úpatí kopce a nahoru lze vyjet lanovou dráhou, nebo vyšplhat pěšky po několika stezkách. Odměnou za trochu té námahy je nádherný výhled do širokého okolí. Rodiče však musím upozornit, že děti smějí na lanovou dráhu až od 6ti let.
Z Kleti to již není daleko do Českého Krumlova. Návštěvu této městské památkové rezervace, které bezpochyby dominuje národní kulturní památka zapsaná do seznamu UNESCO – zámek, vřele doporučuji. Jedná se skutečně o nádherné místo a prohlídce zámku i jeho okolí lze směle věnovat celý den. Nutno pouze upozornit, že kupříkladu oběd na ostrůvku pod zámkem, v některé z tamějších restaurací kde lze při jídle rozjímat u protékající Vltavy, je sice romantický zážitek, který ovšem končí rychlým návratem do neutěšené reality při předložení účtenky. Někdo dá proto přednost vlastnímu pikniku v parku u parkoviště před zámkem, případně přímo v zámecké zahradě.
Mezi hojně navštěvované památky, patří jistě hrad Křivoklát, zámek Dobříš, který se mně nelíbil svým umístěním přímo u hlavní silnice, hrad Český Štenberk a v neposlední řadě pochopitelně i nejznámější český hrad Karlštejn. Mimochodem, jedna z legend vypráví, že Karel IV. zdědil i Svatý grál, který nechal zazdít v tajné komoře největší věže Karlštejnu – dodnes jí nikdo neobjevil.
Když je již jednou člověk na dovolené v této oblasti, těžko může vynechat návštěvu Šumavy a Lipna.
Prozatím jsem popsal vzdálenější místa, to však neznamená, že samotné sousedství Tábora nemá co nabídnout. Pro zájemce o historii mohu uvést jako příklad hrad Choustník, husitské muzeum přímo v Táboře, nebo velmi známý Kozí hrádek, kde se jistou dobu ukrýval a psal své traktáty Jan Hus, dokončil zde i známou Postilu. Zájemcům o speleologii mohu doporučit Chýnovskou jeskyni a milovníkům polehávání u bazénu doporučuji plavecký areál Tábor.
Spousta míst v ČR stojí za návštěvu a po mé vlastní zkušenosti mohu s klidným svědomím prohlásit, že v okolí Tábora se nikdo nudit nemusí.
Publikováno dne 26.8.2009.