Dvůr Králové nad Labem je historické město s šestnácti tisíci obyvateli. Nachází se v centrální části Královéhradeckého kraje asi 35 km severně od Hradce Králové a 19 km jižně od Trutnova. Město s tradicí textilního průmyslu má řadu historických, kulturních i uměleckých památek a je jedním z turistických center východních Čech.
Poloha: Město je situováno v Královédvorské kotlině po obou březích horního toku řeky Labe. Ze severní strany město obklopuje les Království, z jižní strany Libotovský hřbet. Průměrná nadmořská výška je 371m n.m. (270-Labe v Žirči, 459-Záleský vrch).
Kraj: Královéhradecký
GPS souřadnice: 50°25’54.408″N, 15°48’50.724″E (náměstí T.G.Masaryka)
Tolik k citaci z oficiálních stránek města, tedy z www.mudk.cz. Podle mě je město v podvědomí lidí zapsáno především díky třem skutečnostem. V první řadě je zde zoologická zahrada s věhlasným safari. ZOO založil dnes již zesnulý Josef Vágner. Od této doby prošla zahrada mnoha změnami a proslavila se po celém světě. Jedním z posledních velkých projektů je například pokus o zachování druhu vzácného Nosorožce bílého, který se na celém světě vyskytuje pravděpodobně již v počtu pouhých 12 ti kusů. Přitom celou polovinu těchto zvířat vlastní právě ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Pro pokus o zachování druhu převezla ZOO tyto nosorožce do JAR, kde jsou umístěni ve volné přírodě a mají tak dle mnoha názorů přirozenější podmínky pro rozmnožování. Nedávnou novinkou této zahrady je také nová atrakce – jízda po Safari vlastním automobilem. Každý návštěvník si tak může projet 6 km trasu a pozorovat volně pobíhajících cca 600 zvířat z 50 ti druhů. Osobně s tímto krokem nesouhlasím a ve městě se zvedla vcelku silná vlna odporu vyjádřená protestní podpisovou akcí, nicméně plánu se zabránit nepodařilo.
Město Dvůr Králové nad Labem se zapsalo i do historie. První písemné zmínky o městu pocházejí již z roku 1270, nicméně do podvědomí všech studentů a žáků se jistě vrylo až z doby národního obrození, kdy byl v roce 1817 objeven Václavem Hankou tzv. Královédvorský rukopis, který se ovšem později ukázal býti podvrhem.
V neposlední řadě má město také několik slavných rodáků, mezi které patří kupříkladu Rudolf Antonín Dvorský (kapelník, zpěvák, nakladatel), Josef Král (pilot formule GP2) a Ladislav Lubina (hráč a trenér ledního hokeje).
Jelikož jsem sám rodákem tohoto města a žiji v něm celý svůj život, nemám prozatím žádné fotografie města, jak už to tak bývá. Pokusím se ovšem polepšit a někdy snad v blízké době nějaké fotografie pořídím. Prozatím je možné prohlédnout si alespoň mojí fotodokumentaci ze ZOO ještě z doby kdy se na Safari mohlo pěšky. Přesto jsem na podzim minulého roku vzal fotoaparát a vyrazil na toulky přírodou v okolí města. Jak to dopadlo a jaké úlovky jsem si přinesl můžete posoudit právě zde…
Braunův Betlém
Areál Nového lesa u Kuksu (nepřesně, ale rozšířeně též Betlém) je unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 za účasti významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny pro hraběte Františka Antonína Šporka jako širší součást rezidenčního a lázeňského komplexu Kuks. Nachází se v Královéhradeckém kraji mezi městy Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř, zhruba 2 km severně od Kuksu a zhruba 1 km od Stanovic, na jejichž katastru leží. Část sochařských prací v Novém lese je řazena k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství. Od roku 2002 je areál chráněn jako národní kulturní památka.
Křížová cesta 21. století
V roce 2004 prof. akad. sochař Vladimír Preclík založil Občanské sdružení Křížová cesta s myšlenkou ztvárnit novodobou křížovou cestu, volně inspirovanou někdejší Kalvárií žirečských jezuitů a hraběte F. A. Šporka.
Přehrada Les Království
Když se řekne přehrada, mnohý člověk si asi představí mohutné ošklivě šedé betonové monstrum jehož základní funkcí je zadržovat vodu. Avšak není tomu tak u přehrady na Labi nedaleko Dvora Králové zvané Les Království (je možné se setkat s názvy Těšnov, Bílá Třemešná). Tato přehrada dokonale spojuje technické řešení s estetickou stránkou stavby. Prvotní myšlenka přehrazení Labe se stala aktuální po roce 1897, kdy se údolí od Vrchlabí přes Dvůr Králové až k Pardubicím proměnilo díky obrovské povodni doslova v měsíční krajinu. Bylo proto rozhodnuto vystavět dvě říční hráze, které by zadržovaly náhlé přívalové vlny. Jedna byla vystavěna pod Špindlerovým Mlýnem a druhá – Les Království – v úzkém údolí řeky nad Dvorem Králové.
Zátluky
Kousek nad Lipnicí za Dvorem Králové nad Labem se rozprostírá rozlehlý les, ve které lze najít i sjízdnou stezku pro horská kola okolo romantických míst. Na malinkatém ostrůvku si tak uprostřed lesa lze odpočinout v altánku a třeba si i opékat buřtíky. Bohužel, vzhledem k praktičnosti i romantičnosti zároveň se najde málokdy čas kdy by nebyl již obsazený, takže pokud plánujete vzít svojí partnerku / partnera do romantického zákoutí, připravte si do zálohy i náhradní program, pro všechny případy…